Eraclea Minoa

ERACLEA MINOA to starożytne miasto greckie na południowym wybrzeżu Sycylii, usytuowane pomiędzy Agrigento a Sciaccą. Według legendy miasto pierwotnie nazywało się Minoa, od kreteńskiego króla Minosa, który ścigał Dedala aż do Sycylii, by ukarać go za udzieloną pomoc Tezeuszowi i Ariadnie przy wyjściu z labiryntu. Prawdopodobnie zostało założone w VI w.p.n.e. przez grecką kolonie z Selinunte, która później dodała do nazwy człon Eraclea. Przechodząc w ręce Rzymian, Eraclea
w III w.p.n.e. była zaangażowana w szereg wojen, co doprowadziło do jej stopniowego opuszczenia. W I w.p.n.e. miasto nie było już zamieszkiwane. Większa część ruin starożytnej Eraclei pochodzi z IV w.p.n.e., kluczowego okresu w historii miasta, przypadającego na około 300 lat przed jego upadkiem.

Ruiny miasta (wstęp 2€) usytuowane są na wzniesieniu nad pięknym łukiem białego piasku. Do chwili obecnej Eraclea nie jest całkowicie odkopana, nadal trwają intensywne prace wykopaliskowe prowadzone przez zagraniczne uniwersytety. Wykopaliska prowadzone od 1950 r. ujawniły pozostałości domów z cegły mułowej, na których można zauważyć małe kawałki mozaik. Oprócz dobrze zachowanych murów miejskich, ogromne wrażenie robi także częściowo odrestaurowany teatr (Teatro di Eraclea Minoa) zbudowany z bardzo kruchej cegły. Obecnie całość jest chroniona plastikowym dachem by zapobiec dalszemu niszczeniu. Wieczorami
w lipcu i sierpniu w teatrze odbywają się koncerty i dramaty klasyczne. Cena biletu wynosi 12€.

Znajdujące się powyżej teatru wykopaliska, dziś jeszcze niedostępne dla zwiedzających, odkryły resztki grobowców i ruiny grecko-rzymskiej świątyni. Część odkopanych eksponatów można zobaczyć w małym muzeum znajdującym się na terenie stanowiska archeologicznego (wstęp w cenie biletu do ruin).

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Do ruin najłatwiej dotrzeć samochodem. Do Eraclei autobusy z Agrigento kursują jedynie latem.
  • Bary i restauracje znajdują się na pobliskiej plaży np. Lido Garibaldi, gdzie można zjeść przepyszne śniadanie, pizzę i makarony.
  • W okolicy oferowane są do wynajęcia domy,wille oraz kempingi.