Himera

Himera to stanowisko archeologiczne położone niedaleko Términi Imerese. Założona została w 648 roku p.n.e. przez grecką kolonie z Zancle (Messyna) na północnym wybrzeżu wyspy. Himera odgrywała ważną rolę w konflikcie z Kartagińczykami, którzy przebywali w zachodniej części Sycylii. W 480 roku p.n.e. Hamilkar, kartagiński wódz, dotarł do pobliskiego wybrzeża z potężnym wojskiem by opanować Himerę i całą Sycylię, co skończyło się klęską dla kartagińskiego przywódcy, który zginął z rąk greckich szpiegów. Ich duma nie trwała długo: w 409 roku p.n.e., Hanibal bratanek Hamilkara dokonał zemsty i zniszczył Himerę.

Tempio della Vittória to potężna świątynia wzniesiona ku pamięci zwycięstwa nad Kartagińczykami. Jest typową konstrukcją dorycką z sześcioma kolumnami z tyłu i z przodu i czternastoma po bokach. To co najciekawsze to fakt, że świątynia stoi dokładnie w miejscu w którym odbyła się bitwa w 480 roku p.n.e.

Tylko zachodnia część stanowiska archeologicznego oraz znajdujące się tam muzeum, gdzie można podziwiać przedmioty wykopane na terenie antycznej Himery są czynne dla zwiedzających. W kolekcji muzeum znajdują się duże, popękane naczynia, plan terenu wykopalisk, doskonale zachowana mozaika oraz zachwycające rzygacze w kształcie lwich głów.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Wstęp na teren stanowiska archeologicznego wynosi 2 €
  • Niedaleko ruin znajduje się Pizzeria Ron & Salvo oraz niewielki hotel Himera Polis Hotel