Klimat

Sycylia, wyspa nazwana krainą słońca znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego z ciepłym, suchym latem oraz łagodną i deszczową zimą. Ilość dni słonecznych na Sycylii przekracza 250 dni w roku.

Temperatury powietrza na wyspie są zależne nie tylko od pór roku, ale także od wysokości nad poziomem morza, występujących wiatrów, odległości od morza. Obszary przybrzeżne posiadają klasyczny klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami, z maksymalną temperaturą temp 15 °C, gdzie okresy mrozu występują bardzo rzadko, i gorącymi latami z temperaturami złagodzonymi przez morską bryzę. Na obszarze południowym wyspy temperatura zbliżona jest do temperatury w Afryce Północnej i często przekracza 35 °C i dochodzi nawet do 45 °C. Natomiast obszary śródlądowe, zwłaszcza wyżyny i góry charakteryzują się klimatem kontynentalnym z chłodniejszymi zimami i latami. Na tych terenach zimą występują przymrozki i opady śniegu a temperatura spada poniżej 0 °C.

Średnia temperatura powietrza na Sycylii

 

 

Wiosna na Sycylii zaczyna się bardzo wcześnie (marzec) z przyjemną temperaturą wahającą się od 19°C do 20°C, wielością kolorów i zapachów. Lato jest bardzo upalne a temperatura powietrza może wynosić od 26°C do 42°C. Jest porą suchą z małymi opadami i wysokimi temperaturami powietrza, w szczególności w centrum, gdzie nie dociera bryza morska, pomijając jednak góry gdzie jest chłodniej. Jesień na Sycylii zaczyna się bardzo późno, ponieważ we wrześniu i październiku dni są jeszcze ciepłe i słoneczne.  Zima to pora roku dość deszczowa z łagodnymi temperaturami na wybrzeżu wyspy i bardziej surowymi temperaturami w centrum wyspy, a zwłaszcza w górach.

Deszcze na Sycylii nie są zbyt częste, ale czasami obfite, a średnia rocznych opadów wynosi około 700mm. Skoncentrowane są pomiędzy późną jesienią i początkiem wiosny, z maksymalną ilością opadów w zimie, kiedy deszcze mogą przekraczać 100 mm miesięcznie. Lato jest suche, deszcze mogą być nieobecne nawet od dwóch do czterech miesięcy. Szczególnie sucha jest część południowo-zachodnia wyspy i niektóre doliny w głębi lądu osłonięte górami. Wybrzeża Morza Tyrreńskiego i Jońskiego są wilgotne z rocznymi opadami przekraczającymi 800mm.

Dominujące wiatry na Sycylii to il Maestrale (zimny wiatr wiejący z północnego- zachodu) i lo Scirocco (gorący wiatr wiejący z nad Afryki). Występuje również il Libeccio wiosną i jesienią, a także la Tramontana zimą. Są to wiatry, które zimą są odpowiedzialne za ulewne deszcze i nagłe spadki temperatury.