Morgantina

MORGANTINA to ruiny greckiego miasta, usytuowane na dwóch piaszczystych wzgórzach 15 km na północny wschód od Piazza Armerina i ok. 4 km. od Aidone. Osada została założona przez lud Sykulów ok. IX w.p.n.e., następnie przejęli ją koloniści greccy. Szczytowym okresem Morgantiny był wiek IV i III pn.e.e, kiedy to była ważnym ośrodkiem wymiany handlowej pomiędzy północą a południem. Kilkaset lat później miasto jednak zaczęło podupadać, co doprowadziło do jego całkowitego opuszczenia. Morgantina po upadku została zapomniana na ok 2 tys. lat. Pierwsze prace wykopaliskowe rozpoczęto w 1884 r. ale dopiero w 1957 r. zidentyfikowano ruiny jako pozostałości Morgantiny.

Główne wejście stanowiska archeologicznego prowadzi do najciekawszej pozostałości miasta – agory, starożytnego rynku otoczonego kamiennymi schodami. Po prawej stronie znajduje się nieduży teatr wzniesiony pod koniec IV w.p.n.e., który został zrekonstruowany w czasach rzymskich. Jego widownia, wykuta w zboczu wzgórza mogła pomieścić ok. tysiąca widzów. Latem można tu podziwiać wystawiane sztuki greckie oraz spektakle współczesne (wstęp 12 €). Obok agory znajduje się sanktuarium Demeter i Persefony (Santuario  di Demetra e Persefona) zbudowane w IV w.p.n.e. Oprócz tego, na wzgórzu można podziwiać pozostałości greckich domów, w których do dziś zachowały się duże, mozaikowe posadzki. Ruiny znajdujące się na wzgórzu wschodnim posiadają zachwycające pozostałości domów, murów i ulic dzielnicy mieszkalnej starożytnego miasta.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Do ruin trudno dotrzeć bez własnego transportu. Kursuje kilka autobusów z Piazza Armerina do Adione, oddalonego jeszcze o ok. 4 km od ruin Morgantiny.
  • W Adione znajduje się przyjemny hotel Morgantina z restauracją prowadzoną w wiejskim stylu.