Informacje ogólne

Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego, leżącą na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska o szerokości 3 km. Od północy otoczona jest Morzem Tyrreńskim, od południa Morzem Śródziemnym, natomiast od wschodu Morzem Jońskim. Kształtem przypomina trójkąt równoramienny, którego wierzchołek skierowany jest na zachód. Wyspa ma powierzchnię 25 462km2, a w tym 62% to wyżyny, 24% stanowią góry,a pozostałe 14% to niziny. Administracyjnie i terytorialnie Sycylia obejmuje również obszary wysp: Egadzkich, Liparyjskich, Usticę, oraz Pantellerię i wyspy Pelagijskie. Największym szczytem na całej Sycylii jest aktywny wulkan Etna, wznoszący się na wysokość 3323 m. n.p.m., a najważniejszymi rzekami są: Alcantara (52km), Simeto (113km) oraz Salso (144km).

Regiony sycylii

 

Stolicą i jednocześnie największym miastem Sycylii jest Palermo liczące ok. 700 tys. mieszkańców. Od 1946 roku Sycylia stanowi we Włoszech autonomiczny region, co pozwala jej zachować niezależność w stosunku do reszty Półwyspu. Region ten podzielony jest na 9 prowincji: Agrigento, Enna, Caltanissetta, Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani i Ragusa. Wyspę zamieszkuje około 5 mln mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia wynosi 195 os./km2. Najbardziej zaludnionymi miastami są: Palermo (660 tys.), Katania (300 tys.) i Messyna (245 tys.).

 

 

Flaga Sycylii

 

Oficjalnym symbolem i flagą Sycylii od 25 stycznia 2000 roku jest przedstawiona na czerwono-żółtym tle Trinacria. Jest to trójnoga głowa Meduzy, w której włosy wplecione są trzy kłosy zboża symbolizujące żyzność i urodzaj. Trzy nogi meduzy symbolizują trzy najbardziej wysunięte przylądki, mianowicie Capo Peloro, Capo Boéo lub Lilibéo, Capo Passero, są one również symbolem szczęścia i pomyślności