Selinunte

SELINUNTE to ruiny greckiego miasta Selinus, leżące ok. 30 km. na wschód od Mazara del Vallo. Jest to jedno z najbardziej zachwycających stanowisk archeologicznych na obszarze Morza Śródziemnego.

Selinunte zostało założone w VII w.p.n.e. przez kolonistów z Magary Hyblei. Przez wieki atakowane było przez nieprzyjaciół (Kartaginę i Segestę), któzy cheli mieć w posiadaniu to potężne miasto i otaczające je żyzne pola. W 409 r.p.n.e. Selinunte zostało zniszczone przez Kartagińczyków, a próby jego odbudowy uniemożliwiały liczne trzęsienia ziemi. Pozostałości Selinunte były zamieszkiwane do 250 r.p.n.e., później okupowane przez Arabów. Po XIII wieku miasto zostało zapomniane, ponownie odkryte w XVI wieku. Pomimo ogromnych zniszczeń pozostałości miasta do dziś budzą w ludziach podziw i zachwyt.

Ruiny miasta znajdują się po zachodniej stronie miejscowości Marinella di Selinunte i są podzielone na trzy części: Wschodnie Wzgórze, 5 świątyń i akropol oraz święty okręg Santuario di Malaphoros.

We wschodniej grupie świątyń zachowały się ruiny trzech równolegle stojących świątyń oznakowanych literami E, F i G, które zostały częściowo zrekonstruowane.

 • Najlepiej zachowana jest Świątynia E (Tempio E), która prawdopodobnie była poświęcona bogini Herze, o czym mogą świadczyć inskrypcje na steli wotywnej, znalezionej w 1865 roku. Wzniesiona w stylu gotyckim liczy prawie 70 m. długości i 25 m. szerokości, a jej 68 kolumn do dziś utrzymuje część oryginalnego belkowania.
 • Świątynia F (Tempio F) jest najstarszym i najbardziej zniszczonym obiektem we wschodniej grupie świątyń, pochodzącym z 550 r.p.n.e. Została zbudowana w stylu archaicznym, liczyła 36 kolumn o wysokości 9 m. W przedsionku budowli znajdował się podwójnu rząd kolumn a dola część perystylu była otoczona murem.
 • Świątynia G (Tempio G) jest największą budowlą znajdującą się w grupie wschodniej, liczącą 110 m. długości i 50 m. szerokości. Dziś jest tylko potężnym rumowiskiem kamieni, po środku którego widnieje jedna kolumna zrekonstruowana w 1832 roku. Była drugą co do wielkości świątynią na wyspie po Tempio di Zeus Olimpico w Agrigento.

Drugą częścią stanowiska archeologicznego jest akropol, który wznosi się nad stromym wzgórzem ponad morze. Znajdują się tu ruiny pozostałych świątyń oraz bardzo dobrze zachowane ulice i mury zbudowane po obrabowaniu miasta przez Kartagińczyków w 409 r.p.n.e.

 • Od strony południowej pierwsze są ruiny świątyń A i O, (Tempio A i O) bardzo do siebie podobnych. Ich podobieństwo wynika z faktu, iż były zadedykowane Kastorowi i Polluksowi, boskim bliźniakom.
 • Kolejna to mała grecka Świątynia B (Tempio B), zadedykowana Empedoklesowi, filozofowi z Agrigento.
 • Świątynia C (Tempio C) usytuowana jest na najwyższym punkcie akropolu. Jest najstarszą budowlą znajdującą się na jego terenie, wybudowaną na początku VI w.p.n.e, a w jej wnętrzu znajdowały się przepiękne metopy, które obecnie są wystawione w muzeum archeologicznym w Palermo.
 • Świątynia D (Tempio D) jest bardzo zniszczona, pozostały tylko fragmenty.

Na północ od akropolu znajduje się brama do miasta, za którą leżała dalsza część miasta, która jest jeszcze nieodkopana. Na zachód od akropolu, po drugiej stronie rzeki Salino znajdują się pozostałości Sanktuarium Malophoros (Santuario di Malophotos) poświęconego bogini płodności Malophoros, której statuetki odnaleziono w pobliżu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Do Selinunte najłatwiej dojechać transportem publicznym z Piazza Matteotti w Mazara del Vallo. Przystanek autobusowy mieści się zaraz przy wejściu do ruin.
 • W Marinella di Selinunte znajduje się niewielkie biuro informacji turystycznej czynne od pon. do sob. od 8.00 do 13.50 i od 14.10 do 19.50.
 • W centrum znajduje się kilka sklepików a przy Via Icare spory supermarket.
 • Kierując się nad brzeg morza, gdzie znajduje się większość hoteli i restauracji, można znaleźć również kantor, bank z bankomatem oraz kilka sklepów.
 • Najwięcej restauracji i barów mieści się na ciągnącej się wzdłuż zachodniej plaży Via Marco Polo.