Taormina


Miasto leżące wysoko na Monte Tauro jest najbardziej znaną miejscowością turystyczną na Sycylii. Słynie z przepięknych ruin antycznego amfiteatru, późnośredniowiecznych zabudowań, powalającego widoku na Etnę, uroczych alejek i ustronnych placyków.

 

Do antycznych ruin w Taorminie łatwo trafić, ponieważ w ich kierunku podąża wielu turystów. Jednym z starożytnych zabytków jest Teatro Greco, który wykuty został na zboczu skał. Zbudowali go Grecy w III roku p.n.e. lecz jego aktualny kształt jest wytworem Rzymian z I wieku n.e. Ich przebudowa całkowicie odmieniła wygląd amfiteatru. Główną rozrywką rzymskich widzów było oglądanie walk gladiatorów, dlatego też urządzili w nim arenę a dolne rzędy siedzeń zostały usunięte by uzyskać więcej miejsca. Pierwotnie teatr mieścił 5000 widzów a za sceną znajdowała się ściana z niszami i koryncką kolumnadą, niestety dziś można podziwiać tylko ich fragmenty. W obecnych czasach w okresie świąt Bożego Narodzenia na scenie teatru organizowane są różnorodne spektakle teatralne i muzyczne, natomiast w czerwcu trwa 7-dniowy Taormina Film Fest, podczas którego na wielkim ekranie wyświetlane są najnowsze filmy.

 
Teatro Greco:
Godziny otwarcia: latem otwarty codziennie 9.00-19.00
                           zimą otwarty codziennie 9.00-16.00
Wstęp: 6 €

 

Idąc uliczką Via Naumachia można dotrzeć do 122 metrowej ściany rzymskiego zbiornika wodnego i gimnazjonu La Naumachia, natomiast zmierzając główną ulicą Taorminy dotrzemy do ruin odeonu – małego teatru rzymskiego.

Innymi miejscami wartymi uwagi są:

  • Palazzo Corvaja na Piazza Vittorio Emanuele – mieści się tam interesujące muzeum etnograficzne – Museo Siciliano d’Arte e Tradizioni Popolari, gdzie można podziwiać przeróżne przedmioty związane z miejscowym folklorem. (czynne wt.-nd. 9.00-13.00 i 16.00-20.00; wstęp 2,60 €),
  • kościół Santa Caterina – zbudowany na ruinach odeonu,
  • Gioardino Público – przepiękny ogród, z którego rozciąga się uroczy widok na morze i Etnę (czynny od świtu do zmierzchu, wstęp wolny),
  • Katedra Duomo – kościół z XIII wieku,
  • Badia Vecchia – część XV-wiecznego opactwa. W środku można podziwiać eksponaty z czasów rzymskich (czynne wt.-nd. 9.00-13.00 i 15.00-19.00; wstęp wolny).

Ceny w Taorminie są bardzo wysokie, mimo to jest stale zapełniona przez turystów z różnych krajów. Najlepszym okresem do zwiedzania są miesiące pomiędzy październikiem a marcem, kiedy urlopowiczów jest znacznie mniej i można w spokoju nacieszyć się pięknym widokiem na ośnieżoną Etnę i pięknie rozkwitającą roślinność.