Tindari

Starożytne Tyndaris usytuowane jest na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego, w zatoce Patti. Miejscowość ulokowana jest na skalistym klifie o wysokości około 200 m,n.p.m., z którego można podziwiać przepiękny widok na Morze Tyrreńskie i lagunę Marinello (Laghetti di Marinello)

Miasto zostało założone w 396 r.p.n.e. przez Dionizjusza Starszego z Syrakuz, który udzielając schronienia Spartanom, utworzył nowe miasto. Przez wiele lat Tyndaris było pod zwierzchnictwem wielu tyranów z Syrakuz. Ostatnim tyrańskim władcą był Hieron II, który sprzymierzył się z Kartaginą podczas I wojny punickiej, co doprowadziło do Bitwy Morskiej pomiędzy Kartaginą a Rzymianami w 257 r.p.n.e. Dzięki lepiej wyszkolonej armi Kartagina początkowo zwyciężała starcia z Rzymem, którzy byli mniej doświadczeni w walkach na wodzie. Pomimo swoich klęsk, Rzymianom w końcu udało się przezwyciężyć Kartaginę, wykorzystując formę abordażową do prowadzenia walk na pokładzie statku. Pomimo wygranej Rzymian, Tyndaris znajdowało się ciągle pod władaniem Kartaginy, dopiero po upadku twierdzy w Palermo, w 254 r.pn.e. stało się miastem rzymskim. W IV w.n.e. Tyndaris padło ofiarą niszczycielskich trzęsień ziemi. W 535 r. miasto zostało podbite przez Bizancjum, natomiast w 836 r. wpadło w ręce Arabów, przez których zostało zniszczone.

Park archeologiczny w Tyndaris podzielony jest na kilka sektorów. Zaraz przy wejściu na jego teren znajduje się Muzeum Archeologiczne (Antiquarium di Tindari), w którym znajdują się eksponaty pochodzące z wykopalisk przeprowadzonych na terenie miasta. Wśród nich można podziwiać kolosalną głowę Oktawiana Augusta, znalezioną w bazylice w Tindari, wykopaliska z epoki brązu (naczynia do gotowania, kubki, miski), ceramikę grecką, rzymską, przedmioty użytku teatralnego, wyposażenie greckich i rzymskich grobowców, urny, figury wotywne, grobowce, medaliony oraz liczne naczynia, fragmenty płyt domów, monety i biżuterię.

Wzdłuż głównej ulicy rozciągają się budynki mieszkalne i termalne. Konstrukcje te pochodzą z II w.p.n.e. lecz w I w.n.e. zostały poddane renowacji. Zamieszkiwane były do końca IV w. W najwyższym punkcie tarasu znajdowały się termy, zbudowane w III w, składające się z: frigidarium (pokoje z basenem zimnej wody), tepidarium (pomieszczenia z letnią wodą), caldarium (pomieszczenia poświęcone gorącym kąpielom). Poniżej łaźni znajdowały się budynki mieszkalne pochodzące z czasów hellenistycznych. Zbudowane były z cegieł i kamiennych bloków.

Data wybudowania bazyliki do dziś nie jest nam dokładnie znana. Według niektórych uczonych bazylika powstała w IV w.p.n.e., natomiast inni historycy twierdzą, iż została wybudowana w I w.n.e. Funkcja jaką pełniła budowla także podlega wątpliwością. Na początku identyfikowano ją jako gimnazjon, określana była również jako targ, rynek. Ostatnie badania wskazują na to, iż było to propylon (brama wznoszona na prostym planie, o jednym przejściu) do monumentalnej agory greckiej.

Na końcu głównej mieści się teatr antyczny (Teatro Antico do Tindari), z którego można podziwiać widoki na morze Tyrreńskiei lagunę Marinello. Zbudowany został pomiędzy IV a III w.p.n.e. i mógł pomieścić ok 3 tys. widzów. Dzisiejsza budowla liczy 76 m. z siedzeniami o wysokości 40 cm i głębokości 70 cm. To, co zachowało się z oryginalnej greckiej budowli to fragment sceny lecz większa część budowli pochodzi z okresu Imperium Rzymskiego, kiedy odeon służył jako arena do walk gladiatorów. W późniejszym czasie teatr został częściowo rozebrany a kamienie użyto do budowy murów miejskich, które kiedyś otaczały osadę. Dziś do teatru warto wybrać się również po to by obejrzeć koncert lub dramat klasyczny.

Mury miejskie w Tyndaris należą do jednych z najlepiej zachowanych murów na wyspie. Pierwsze mury zostały utworzone już za czasów Dionizego (V – IV w.p.n.e.), w III w.p.n.e. zostały ulepszone i wzmocnione, natomiast w epoce rzymskiej i bizantyjskiej były poddawane licznym rekonstrukcjom.

 

NIE MOŻNA PRZEOCZYĆ:

  • Santuario della Madonna Nera znajdujące się na szczycie klifu, prawdopodobnie na miejscu starożytnej agory. Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione, można podziwiać przepiękne kolorowe witraże, mozaiki oraz obraz Matki Boskiej z Tindari.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Do Tindari można dojechać autobusami z głównego placu w Patti, z Mesyny oraz Milazzo, które kursują od poniedziałku do soboty.
  • Stanowisko archeologiczne otwarte jest codziennie od 9.00 – 19.00, wstęp 2€.
  • Teatr czynny jest codziennie od 21.15, bilet na spektakl kosztuje od 6 do 25 €, w zależności od wybranego miejsca siedzącego.